Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Sürekli Sözlü Şiddete maruz kalan kadınların davranışları nasıl olur?

Milyonlarca kadın ülkemizde hem fiziki hemde sözlü(psikolojik) şiddete maruz kalıyor.Araştırmalara göre ülkemizdeki her üç kadından biri eşi,babası yada bir yakını tarafından sözlü şiddete maruz bırakılıyor.Bu haberimizde Kadına sözlü şiddet nedir? Kadına nasıl sözlü şiddet yapılır? Sözlü şiddete maruz kalan kadınlarda hangi davranışlar görülür? Kadına sözlü şiddet yapanlar kimlerdir? sorularının cevapları

05 Ağustos 2015 Çarşamba, 08:11
kadına sözlü şiddet

Milyonlarca kadın ülkemizde hem fiziki hemde sözlü(psikolojik) şiddete maruz kalıyor.Araştırmalara göre ülkemizdeki her üç kadından biri eşi,babası yada bir yakını tarafından sözlü şiddete maruz bırakılıyor.Bu haberimizde Kadına sözlü şiddet nedir? Kadına nasıl sözlü şiddet yapılır? Sözlü şiddete maruz kalan kadınlarda hangi davranışlar görülür? Sürekli Sözlü Şiddete maruz kalan kadınların davranışları nasıl olur? Kadına sözlü şiddet yapanlar kimlerdir? sorularının cevaplarını açıklamaya çalışacağız.

Ülkemizde yapılan araştırmalar toplumsal olarak bir gerçekliği önümüze çıkarıyor.Her 3 kadından bir tanesi sürekli veya arada bir sözlü şiddete maruz bırakılıyor.Kadınlar en çok eşlerinden sözlü şiddete maruz kalırken,ikinci sırada aile ve mahalle geliyor.

Kadına sözlü şiddet

Aile içi şiddet denildiğinde genellikle akıllara ilk önce kadının dayak yediği geliyor ancak sadece fiziksel olarak şiddet değil şiddet karşımıza eski hali değil sözlü olarak da kişiyi rencide etmek ve aşağılamak olarak karşımıza çıkıyor. Bağırmak, iğneleyici sözlerle hakaret etmek, kötü hissettiren sözler söylemek şiddet göstermektir. Bu durum kadınlarda özgüvenin yok olmasına ve ruhsal baskı oluşturmasını sağlar. Kadına sözlü şiddet genellikle ülkemizde hemen hemen her evlilikte olan bir durum haline gelmiş olsa da saygı ve sevgi ile geçinen huzurlu aileler de kesinlikle kavga ya da tartışma anında dahi olmaması gereken bir davranıştır.

Her evlilikte muhakkak karşı fikirler oluşur ve bu şekilde tartışmalar meydana gelir ancak bu tartışmalar saygı çerçevesinde ve hakaret boyutuna vardığı zaman sözlü şiddeti meydana getirir ve bu durum kadını da erkeği de olumsuz etkiler.Kişisel olarak buhran durumuna getirir. Kadınlar narin yapılı ve her zaman güzel sözü hak eden kişilerdir.Sorunları hakaret yerine doğru bir üslupla çözmek hem kadın psikolojisini hem de kadının ruhunu okşayan bir hareket olur.

Sürekli Sözlü Şiddete maruz kalan kadınların davranışları nasıl olur?

Kadına sözlü şiddet sadece eşi tarafından değil karşı cinsten herhangi biri tarafından baba ya da erkek kardeş tarafından da uygulanabiliyor ve bu durumda kadınlar ruhsal açıdan sorunlar yaşıyor. Bu şekilde sürekli ruhsal olarak şiddete maruz kalan kadınlarda aşırı erkeklik, korku hali, sessizlik ve tedirginlik, uykusuzluk, seslere karşı aşırı tepki, ayakta duramama, baş dönmesi, unutkanlık, aşırı yorgunluk ve mutsuzluk gibi olumsuz etkiler gözlemleniyor. Bu tip davranışların gsterildiği kadınların muhakkak psikolojik yardım alarak ve eşlerinin uyarılmasıyla çözümün geliştirilmesi gerekmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz