Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Sezeryan doğumun zararları-sakıncaları ve faydaları

Sezeryan doğumun faydaları,sakıncaları ile zararları nelerdir? Sezeryan doğum nedir?

21 Ağustos 2015 Cuma, 23:16
sezeryan doğumun zararları faydaları

Doğum uzmanları sezeryan doğumu ancak çocuk veya anne sağlığını tehdit edici bir durum olduğunda seçenek olarak değerlendirmek gerektiğini belirtiyorlar.Sezeryan doğum oranının ülkemizde çok yaygın olmasının en büyük nedeni özel hastanelerin para vurgunundan başka bir şey olamadığını ve konu ile ilgili bir çok haberin medyaya yansıdığını duymuşsunuzdur.

Sezeryan doğumun zararları saymakla bitmiyor.Sezeryan doğum bebeğin akciğer gelişimini engelleyebiliyor,doğum esnasında veya doğumdan sonra anne karnında doku zedelenmelerine neden olabiliyor.

Sezeryan Doğumun Sakıncaları

Doğum, bayanlar açısından her ne kadar ürkütücü bir durum olsa da kimi zaman doğum anında sakınca görülmesi ya da bayanların normal doğumdan korkarak sezeryan yöntemlerine başvurması sezeryan doğumunun önemini de bir kez daha arttırmıştır. Normal doğumdan korkan her bayan artık sezeryanla doğum yapmaktadır. Fakat sezeryanla doğumun sakıncaları bulunmaktadır. Bu sakıncalar hem anneye hem de bebeğe zarar vermektedir. Sezeryanla doğum yapıldığı andan itibaren bebeğinizin akciğeri ile ilgili sıkıntılar olabiliyor. Çünkü akciğer tam olarak dış dünyaya uyum sağlayamamakta ve bu nedenle bebeklerde sağlık sorunları da görülmektedir. Sezeryan doğumun Annelere verdiği zararlar ise doğum sonrasında ağrınin şiddetlenmesi artmakta ve anne ayağa kalkamamaktadır. Oysa normal doğum ile beraber 24 saat içerisinde ayağa kalkmanız mümkün olacaktır.

Sezeryan doğum ile beraber bebekler de solunum sıkıntıları yaşanmaktadır. Annelerin göbek kısmında doğum izi kalırken soğuk hava da ağrı şiddetlenmektedir. Ayrıca anne doğumdan çıktıktan sonra tekrardan komplikasyona bağlı olarak hastaneye yatırılma durumu vardır.Ameliyat sonrasında göbek kısmında ki yapışıklıklara bağlı olarak kısırlık sorunları da yaşanabilmektedir. Bu sebeple serzeyan doğuma göre daha çok normal doğum yoluna başvurulması hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak adına oldukça önemli olacaktır diyebiliriz. Sezeryan doğum zararları oldukça fazla olduğundan ve anneye sakıncalı olabileceğinden dolayı daha çok normal doğum yoluna yönelmeniz mantıklı olacaktır. Ülkemizde ki pek çok anne adayları her ne kadar sezeryan doğumun doğum anından ağrısız olduğunu düşünse de sezeryan doğumun daha çok sakıncaları bulunmaktadır.

Sezeryan zararlı mıdır hiç faydası yok mudur?

Bu sorunun cevabı tabiki sezeryan doğumunda faydaları vardır.Anne veya çocuk sağlığında normal doğuma engel bir durum olduğunda cerrahi müdahale ile sezeryan doğum bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.Anne rahminin normal doğuma uygun olmaması durumunda da sezeryan doğum tavsiye edilir.

Sezeryan doğumun yararları:

Normal doğum doğanın bir mucizesidir.Bebek açısında ve anne açısından normal yolla doğum aslında olması gereken durumu ifade eder.Normal doğum mümkün olmayan hallerde sezeryan doğum tercih edilebilir.

Sezeryan doğum ile anne vajinasının genişlemesini engeller,estetik açıdan karında yırtılmalar,çatlaklar oluşmaz.

Problemli gebeliklerde sezeryan doğum hayat kurtarır.Anne veya bebeğin sağlığı ile ilgili çok önemli bir durum gerçekleştiğinde sezeryan doğum tercih edilebilir.

Anne adayının normal doğumdan korktuğu vakitlerde de sezeryan doğum tercih edilebilir.Bazı anne adayları normal doğumdan korktukları için çok fazla kasılmalara neden olabilir bu durum.Anne karnındaki bebek bu kasılmalardan rahatsızlık duyabilir.Bebek anne karnında çok fazla hareket edebilir ve göbek bağına dolanma problemi yaşanabilir.Anne adaylarının doğum öncesindeki psikolojileri çok önemlidir.Anne karnındaki bebek annenin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini kendisi de hisseder.

Sezeryan veya normal doğum kararı nasıl verilir?

Bebek doğumlarının yüzde 80’i ülkemizde artık bir hekim kontrolünde gerçekleşmektedir.Anne doğumlarına karar verecek hekimler özel sektörde isler genellikle sezeryan doğumu tercih etmektedirler.Sezeryan doğumun hastanelere bıraktığı kar marjı daha yüksektir.Doğum yapacak anne ile doğum uzmanının hangi doğum türüne karar vereceği çok önemlidir.Doğum yapacak annenin sağlık durumları,psikolojisi,biyolojik yapısı ve varsa daha önceki doğumları sezeryan doğum mu yoksa normal doğum mu kararında etkilidir.

Normal doğumun faydaları

1-Normal doğumun faydaları arsında ilk sırada anne adayının doğumdan 6 saat sonra eve gidebilecek duruma gelmesi sayılabilir.

2-İlk doğumunu normal bir doğum yapan anne adayı ikinci doğumunu da normal doğum şeklinde yapabilir.

3-Annelerin 2.normal doğumları daha kısa sürer.Anne biyolojik yapısı ilk doğumdan dolayı artık kasılma,esneme durumlarına alışıktır.Bu durumda ikinci normal doğum daha kısa sürede gerçekleşir.

4- Normal doğumların iyileşmesi süresi sezeryan doğuma göre daha hızlıdır.Normal doğumdan sonra yaklaşık 1,5 haftada kendini toplayan anne sezeryan doğumdan sonra yaklaşık 1 ayda kendini toplar.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz