Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Sezaryan doğum sağlığa zararlı mıdır?

Sezaryan doğum zararlı mıdır? Sezaryan doğumun zararları nelerdir?

28 Eylül 2015 Pazartesi, 22:46
Sezaryan doğumun zararları

21 Yüzyılda her şey değişmeye devam ederken buna kadınların doğum şekilleri de eklendi.Kadınlar son 30 yılda en fazla sezaryan doğumu tercih etti.Sezaryan doğumun tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de endüstriyel değerinin fazla olması olarak sağlıkçılar tartışıyor.Örneğin özel hastanelerde yapılan doğumların yüzde 85’i sezaryan doğum.Sağlık Kurumlarının normal doğuma çıkardığı fatura ile sezaryan doğuma çıkardığı fatura arasında dağlar kadar fark bulunuyor.

Kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de sezaryan doğumun zararlı olup olmadığı hususu.

Sezaryan Doğum Sağlığa Zararlımıdır?

Doğum sırasında bebeğin ters gelmesiyle sezaryan doğuma ihtiyaç duyulmaktadır. Sezaryan doğuma bayanlar daha çok yönelmekte ve doğumun oldukça kolay olduğunu düşünmektedir Fakat sezaryan doğumun bakıldığında normal doğuma oranla daha fazla risk taşıdığını söyleyebiliriz. Sezaryan doğum ile her ne kadar doğum anında ağrılardan kurtulmak ümit edilirken sezaryan doğum normal doğuma oranla daha fazla ağrı vermektedir. Her ne kadar doğum anında anestezi uygulamalar ile beraber ağrı dinmiş olurken zamanla ağrı artarak huzursuz günler geçirmenize de neden olacaktır.Ayrıca sezaryan doğuma gidecek olan bayanlar 12 saat boyunca aç kalması gerekiyor. Her ne kadar doğumdan sonra ağrı kesiciler kullanılsa da ağrınin şiddetlenmesi de anneler için oldukça sıkıntılı bir süreç olarak göze batmaktadır.

Sezaryanla doğan bebekler hem solunum zorluğu çekerken hem de astım rahatsızlığı ile de karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığı açısından da son derece sakıncalı bir durum olmaktadır. Sakıncalı durumun önüne geçilmesi adına mutlaka normal doğuma başvurulması gerekir. Fakat kim bayanlar için bebeğin ters gelmesi ve anne sağlığı açısından sakınca doğurduğu anlarda ise tek çare sezaryan doğumun olduğunu söyleyebiliriz. Sezaryan doğumun sonrasında egzama ve alerjik reaksiyonlar atağa geçmekte ve anne sağlığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Genelde Sezaryan Doğum Sağlığa Zararlımıdır? diye soran bayanlar için evet olarak yanıt verebiliriz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz