Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Normal doğumun faydaları ve zararları nelerdir?

Normal doğumun zararları ve faydaları nelerdir? Normal doğum mu sezeryan doğum mu?,Normal doğumun faydaları hakkında çok önemli bilgileri sizler ile paylaşıyoruz.

22 Ağustos 2015 Cumartesi, 21:21
normal doğumun faydaları ve zararları

Normal doğum anne adayına hiç bir şekilde tıbbi müdahalede bulunulmadan yapılan doğumun adıdır.Kadınlığın doğasında vücutları normal doğuma proğramlanmıştır.Son dönemlerde normal doğumun yerini sezaryen doğumlar almaya başlamıştır.Normal doğumun faydaları ve zararları sezeryan doğumlar ile kıyaslandığında tercih edilmesi gereken doğum çeşididir.

Sezeryan doğumun faydaları ile zararları hakkındaki haberimizi okumak için burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Normal doğum yapan bir anne hastaneden ortalama 6-ile 8 saat sonra taburcu olurken sezaryan doğumlarda bu süre 24 saati bulmaktadır.

Normal doğumun faydaları nelerdir?

1-Normal doğum kadınların ilk tercih etmesi gereken doğum çeşididir.Doğumun normal mi yoksa sezaryen doğum mu olacağını doktorunuz ile birlikte karar vermeniz gerekiyor.Daha önceki doğumlarınız,fizyolojik durumunuz ve psikolojik durumunuz doğum çeşidini etkileyen etmenler arasında yer almaktadır.

2-Normal doğum yapan anneler sezaryen doğum yapan annelere oranla daha çabuk iyileşirler.Normal doğum yapan bir anne kendini gün içerisinde 6-8 saat içerisinde toplayabilirken sezeryan doğumlarda bu süre 24 saati geçmektedir.

3-Normal doğumlardaki iyileşme hızınız daha fazladır.Normal doğumlarda doku yıpranması veya çocuğun doğum esnasına bağlı bazı sorunlar yaşaması ihtimali daha düşüktür.

4-Normal doğum ile doğan bebeklerde ilerleyen dönemlerde besin alerjileri,astım,bronşit gibi rahatsızlıklar daha az görülür.Bunun en büyük nedeni Normal doğum esnasında bebek anne rahmindeki kanaldan vücudu için faydalı bakterileri de alır.

5-Normal doğum sonrası kanama,bebeğin doku zedelenmesi veya annenin doku zedelenmesi daha az olur.

normal doğumun faydaları ve zararları 1

Normal Doğumun Zararları

Ülkemizde en merak edilen ve aynı zamanda tartışılan konuların başında normal doğumun zararlı olup olmadığı gelmektedir. Bebek sahibi olacak anneleri tedirgin eden konuların içerisinde yer alan normal doğum, kimi zaman anneye fayda sağladığı kadar zararda verdiği görülmektedir. Herhangi bir tıbbi desteğe ihtiyaç duyulmadan yapılan normal doğum ülkemizde en çok başvurulan yollar arasında bulunuyor. Normal Doğum Zararları konusunda ise şu şekilde açıklama yapmamız mümkün olacaktır.

1-Normal doğum sırasında perine kısmında aşırı zorlanmadan kaynaklanan yırtılmalarda meydana gelmektedir.

2-Ayrıca bebeğin kanaldan geçerken aşırı zorluk çekmesi bebekte morarma gibi durumlar olurken annenin doğum kanalında kızarma ve şişlik gibi bir takım sorunlarda görülmektedir.

3-İdrar torbasında ki sakmaların sebeplerinden birisi de normal doğum olacağını söyleyebiliriz.

4-Kalın bağırsak ve pelvinde sarkma yaşanır.

5-Ikınmadan kaynaklı olarak idrar kaçırma sorunları yaşanabilir.

6-Rahim kaslarının aşırı şekilde kasılmasıyla rahimde kanamalar geçmektedir.

Her ne kadar normal doğum sezaryana oranla daha sağlıklı olsa da kimi zaman bayanlarda istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu tür sorunlar bayanları gerek hamile dönemlerinde gerekse de hamilelikten sonra kişiyi psikolojik anlamda olumsuz bir şekilde yaratmaktadır. Normal doğumun anneye zararları kimi zaman hafif olurken kimi zamanda daha şiddetli bir şekilde yaşanır. Daha çok ıkınma ve kanaldan bebeğin zor geçmesine bağlı olarak kanamalar yaşanmaktadır. Bu tür kanamalar ister istemez anne ve anne adaylarının korkmasına ve oldukça tedirgin olmasına neden olabilmektedir. Fakat bu tür sorunlar yüzde %30 oranda görülmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz