Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Kadınlarda cinsel sorunların psikolojik nedenleri

Kadınlarda cinsel sorunların psikolojik nedenlerini 3 önemli grupta inceleyebiliyoruz.Bu gruplar sırası ile Kadınların yetiştiği aile ortamı,günlük hayatta yaşadığı olumsuz olaylar ve kalitesiz bir hayat standartı.Bu günkü haberimizin konusu Cinsel sorunların psikolojik nedenleri nedir?

06 Ağustos 2015 Perşembe, 22:59
kadınlarda cinsel sorunlar

Kadınlarda cinsel sorunların psikolojik nedenlerini 3 önemli grupta inceleyebiliyoruz.Bu gruplar sırası ile Kadınların yetiştiği aile ortamı,günlük hayatta yaşadığı olumsuz olaylar ve kalitesiz bir hayat standartı.Bu günkü haberimizin konusu Cinsel sorunların psikolojik nedenleri nedir?

Bir çok kadında görülen sorunların başında cinsel sorunlar geliyor.Kadınlar cinsel gelişimleri boyunca bir çok durumla karşılaşıyorlar.Aile de başlayan kişilik oluşumu ve cinsel kimlik anne ve baba ilişkilerinden etkilenmektedir.İyi bir anne rolü kadının kişilik ve cinsel kimlik gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir.

Ailenin yanında kadınların günlük hayatta karşılaştığı bir takım olumlu yada olumsuz durumlarda cinsel kimlik oluşumda etkilidir.Örneğin tecavüz olayı yaşamış bir kadının psikolojik durumunu ve buna bağlı olarak cinsel sorunlarını düşünebiliriz.

Kadınlarda cinsel sorunların başında bir başka değişken olan hayatı yaşama şeklide gelmektedir.Stresli ve buhranlı geçen bir hayatta kadınların depresyonel bir hayat yaşamasına neden olabilir.Depresyon kadın libidolarını etkileyerek kadınsallık özelliğinin azalmasına neden olabilir.

KADINLARDA CİNSEL SORUNLARIN PSİKOLOJİK NEDENLERİ

Kadınlarda cinsel sorunların psikolojik nedenleri başlangıç olarak, yetiştirilme ve geleneksel “kadın cinsel” rolünün kadına tam olarak empoze edilip benimsetilmesi ile oluşmaktadır. Ataerkil ve gelenekçi aileler genellikle kız çocuklarına cinselliği ayıp ya da kötü bir şey olarak öğrettikleri için evlendiklerinde de bu durum, eşleriyle cinsel problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

İkinci olarak baba kız ilişkilerinden kaynaklanan ve babaya duyulan çocuksu aşkın karşı cinse duyulması esnasında yaşanan duygu kargaşasından meydana gelir.Babadan öğrenilebilecek ilgisizlik, Psikolojik bozukluk ve karşıt cinse olan ilgisizlik olarak ortaya çıkabilir.Kadın partneri ile beraberlik yaşarken bu bozukluklar ve ilgisizliklerin  ortaya çıkmasına neden olur.

Kadınlarda cinsel sorunların psikolojik nedenleri arasında baskıcı anne ile baba faktörü, zayıf ve güçsüz anne modeli cinselliğin algılanmasında yersiz ve aşağılanan bir tutum sergileyen kişilik sorunları halinde kadınlarda oraya çıkar.Kadınlar ayrıca karşı cinsin olumsuz davranışlarından kaynaklanan nedenler ile daha önce kişinin uğramış olduğu taciz ve travmalar hatta tecavüz vesaire gibi birçok olumsuz nedenlerde cinsel sorunlara etken olabilir.

Kadınların gerek baba modeli gerek ise anne modelinden alacağı olumlu yada olumsuz davranışlar ile kendi yaşadığı olumsuz durumlar kadınlarda cinsel sorunlara neden olmaktadır.Söz konusu durumlardan dolayı kadınlar cinsel problemler yaşayabilirler ve eşlerine soğuk davranabilirler.Geçmişte yaşanan ve kadınları etkileyen olumsuz örnekler ve olaylar kadınların bilinçaltında bir kadınsal yıkıma neden olabilir.Kadınlık duygularının zayıflamasının nedenlerinden biri de yaşanan olumsuz olaylardır.

Kadınlarda cinsel sorunların psikolojik nedenlerinden en önemlisi de kişiliğin psikiyatrik sorunlarının artmasıyla bu durumun cinsel isteği de azaltmasından kaynaklanan geçici ya da uzun süreli olarak kişinin partnerine karşılık vermemesi, hem cinsel sorunların hem de diğer ruhsal sorunların daha da büyüyerek kişiyi olumsuz etkilemesine sebep olur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz