Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Kadın Psikolojisinde alış veriş

Kadınlar neden alış veriş yapar? Alış veriş yapmak bir hastalık mıdır? Kadınlar için alış veriş ne anlam ifade ediyor? Kadın psikolojinde alışverişin önemi nedir?

04 Ağustos 2015 Salı, 22:20
kadın psikolojinde alış veriş

Kadınlar neden alış veriş yapar? Alış veriş yapmak bir hastalık mıdır? Kadınlar için alış veriş ne anlam ifade ediyor? Kadın psikolojinde alışverişin önemi nedir?

21.Yüzyılda insanoğlu yeni bir çılgınlıkla karşı karşıya.Sosyolojik olarak bireyler sürekli tüketiciliğe özendiriliyor ve bunun bir yansıması olarak da hemen her gün yapılan alışverişler gösterilse de bu tartışmaları bir tarafa bırakarak alışverişin bir çok kadında stresten ve can sıkıntısından kurtulmak için iyi geldiği gerçekliğini de kabul etmek gerekir.

Bir arkadaşıma sormuştum kadınlar ne için alış veriş yapar diye…Arkadaşımın cevabı ironili olmuştu.Arkadaşım kadınlar şunun için alış veriş yapar dedi:

Kimsede yok diye

Herkeste var diye

İndirimde diye

Pahalı diye

Hiçbir şeyim yok diye

Bir tane daha olsun diye….

Yani kadınlar alış veriş yapmak için daima bir neden bulurlar.Kadın psikolojisinde alışveriş ne anlam ifade ediyor? Bu konuyu biraz irdeleyelim.

KADIN PSİKOLOJİSİNDE ALIŞVERİŞ

Kadınlar mutlu olduklarını da yada üzüldükleri veya kendilerini hiçbir neden olmadan mutsuz hissettikleri anlarda kendilerini dışarıya atarak motive etmek için alışveriş çılgınlığına başlarlar ve bu şekilde kendilerini mutlu hisseder beğendikleri ve kendilerine yakıştırdıkları ürünleri alırlar. Kadın psikolojisinde alışveriş bir bakıma uzman psikolog etkisi gösterir ve çoğu kadın alışveriş sırasında kendinden geçerek tüm dertlerini ve sıkıntıların unutur. Erkekler kadınların bu tutkularını kadın psikolojisinde alışveriş tutkusuna her ne kadar anlam verememiş olsalar da artık bu çılgınlığın etkili bir sorun çözücü olduğunun farkına varmışlardır. Kadınlar erkekler tarafından çözülememeye başlamışlardır bu nedenle kadınlar çoğu kez erkekler tarafından üzülerek depresif hale gelebilirler. Karmaşık ilişkiler ve biten ilişkilerin aldatma gibi bütün sorunlar kadınların psikolojik olarak yıpranmalarına neden olur ve kadınlar deşarj yöntemlerinden biri olan alışveriş çılgınlığı ile kendilerini motive eder biraz olsun sıkıntıların unuturlar.

Kadın psikolojisinde alışveriş genellikle özgüven problemi olan kişilerde daha çok ortaya çıkarak gardolabını yenileyerek şık tasarımlar ya da farklı elbiseler ile daha güzel gösterişli görünmek düşüncesiyle atılan bir adamdır. Kadınlar huzursuz oldukları zamanlar da ve kendilerin tarafından problem olarak gördükleri sorunlarından kurtulmak için kendilerini alışveriş merkezlerine bırakır kıyafet, ayakkabı çanta vesaire psikolojik bir uygulama yolu bulmuşlardır. Kadın psikolojisinde alışveriş çoğu zaman olumlu sonuçlar verdiği ve birçok konuda etkili olduğu görülmüş olsa da yine de problemin detayına inmenin uzmanlardan yardım alınarak sorunların çözülmesinde fayda vardır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz