Son Dakika
19 Nisan 2018 Perşembe

Hamilelikte mide yanmasının nedenleri ve çözüm yolları

Hamilelikte mide yanmasının nedenleri nelerdir? Mide Yanmasının tedavisi ve çözüm önerileri nelerdir?

14 Kasım 2013 Perşembe, 22:07
kadın

Gebelik döneminde kadın hormonlarındaki değişime ek olarak rahim ve karın büyümesinden dolayı midede yanma veya reflü şikayetleri artar.

Hamile kadınların mide yanmasının nedenleri neler olabilir ve mide yanmasının çözüm yolları nelerdir? Bu haberimizde size bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Hamilelik kadın metabolizmasının değiştiği,hormonal değişikliklerin yanında rahim büyümesi ve buna bağlı olarak karın bölgesine basıncın arttığı bir dönemdir.Bu basıncın sonuçları arasında mide yanması şikayetleri artabilir.Bu dönemde gerek mide yanmasına gerek ise muhtemel bir reflüye alınabilecek önlemler sayesinde bu şikayetlerden rahatlıkla kurtulabiliriz.

Gebelikte artan hormonların etkisiyle mide ile yemek borusunun birleştiği yerde meydana gelen hassaslaşmadan dolayı midedeki yemekler veya mide öz suyu yemek borusuna kaçar ve biz bu duruma reflü deriz.Reflü mideden yemek borusuna özsu veya mide içerisindeki diğer şeylerin kaçması durumudur.Daha çok hamileliğin son dönemlerinde artan reflü şikayetleri kadınların hamilelik dönemlerinde çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Sevgili anne adayları sizinde hamilelikten kaynaklanan mide yanması yada reflü şikayetleriniz varsa aşağıda belirteceğimiz yöntemleri kullanarak bu şikayetlerden kurtulabilirsiniz.

kadın 1Mide yanması veya reflüye iyi gelebilecek çözüm yolları:

-Reflü bir beslenme alışkanlığı sonucu da oluşabilir.Reflüsü olan hastaların uzun ve çok yemek yemekten kaçınmaları ve gün içerisinde azar azar yemek yemeleri tavsiye ediliyor.

-Fazla su içmeyin ve yavaş yavaş çiğneyerek yemek yemeniz gerekiyor.Ağızda sindirim ne kadar çok olursa mideye o kadar az iş düşer.

-Ilık süt mide şikayetlerine iyi gelebilir denemenizde fayda var.

-Kızartma,yağlı,baharatlı,asitli yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.Kahve ve kola sizin can düşmanınızdır reflü ve mide yanmasını arttırır. Onun için bu yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

-Rahat elbiseler giyin ve karın bölgenizi sıkan elbiselerden uzak durun.

-Alkol ve sigara tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız.

-Dinlenmek vücudunuzu dinçleştirecektir.

-Stres sizin en büyük düşmanınızdır.Stres mide ile yemek borusunun birleştiği yerdeki kasları gevşetir ve reflüye neden olur onu için stresten uzak durmalısınız.

-Geceleyin geç saatlerde yemek yemekten sakınmalısınız.

-Doktorunuza muhakkak danışın ve kontrol olun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz