Son Dakika
19 Nisan 2018 Perşembe

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

20 Ağustos 2015 Perşembe, 13:20
hamilelikte cinsel ilişki

Milyonlarca kadın ve erkeğin merak ettiği konuların başında da hamilelikte cinsellik bulunuyor.Anne adayları eşleri ile cinsel ilişkiye girebilirler mi? bu sorunun cevabını doğum uzmanları cevaplandırdı.Hamileliğin her aşamasında muhakkak bir doğum uzmanına görünmek ve doğum uzmanının önerilerine uymak gerekiyor.Hamilelikte cinsellik ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için paylaşıyoruz.

Hamilelik döneminde hormonal yapıdaki bir takım değişiklikler anne adaylarında cinsel arzuların artmasına yada azalmasına neden olur.Hamilelik kadının farklı bir evresi olduğu için bu döneme ait psikolojiler de kendiliğinden oluşur.Hamilelik döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimlere paralel olarak cinsel isteksizlikte ona göre şekillenecektir.

Gebelikte kadın ve erkek birbirine uyumlu davranmalıdır

Gebelik dönemi kadınlarda farklı bir ruh hali oluşmasına ve bu durumda kadınlarda farklı bir psikolojik örüntüye neden olur,Eşlerin bu dönemde birbirlerini iyi anlamaları gerekir.Gebelik döneminin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için erkek ve kanının birbirine uyumlu bir şekilde davranması gerekir.

hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi

Gebelik dönemine genel bir bakış

Bazı anne adaylarının gebelik dönemlerinde eşe karşı bir cinsel soğukluk meydana geldiği bilinen bir gerçek.Gebelik döneminde yaşanan halsizlik,uyku eğilimi,kusma,mide bulantısı gibi şikayetlerin yaşandığı ilk 2-3 aylık dönemde eşlere karşı cinsel soğukluk sorunu fazlası ile yaşanabilir.Ancak bu dönem geçicidir.Gebelik döneminde bu takım problemlerin yaşanması gayet normaldir.Önemli olan bu durumun doğal ve geçici olduğunun bilinmesidir.

Hamileliğin ilk üç ayı

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayı halen vücudundaki bir takım değişikliklere alışmamış olduğundan bir takım ruhsal problemler yaşayabilir.Anne adayları bu dönemde kas kasılmaları,saç dökülmeleri,gereksiz duygusal tepkiler verebilir.Bu durumlarda eşlerin bir birlerini anlayış ile karşılaması babanın anne adayına destek olması gerekir.

Hamileliğin 3-6 ay arası

Anne adayı bu dönemde artık her şeyi kabullenmiş vücudundaki fiziksel değişikliklere alışmıştır.Psikolojik olarak da kendini artık daha iyi hissetmektedir.Kendini anneliğe hazır hissettiği bu dönemde eşe karşı cinsel soğuklukta geçer.

Gebelik döneminde cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir mahsur yoktur.Bir çok doğum uzmanı eşlerin bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesini çocuğun gelişimi bakımından yararlı olduğu fikrinde birleşmektedirler.

Eşlerin cinsel ilişki esnasında kadınların salgıladığı serotonin salgısı,anne karnındaki çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimi için önemli bir maddedir.Doğum uzmanları serotonin salgısından dolayı cinsel ilişkilerin hamilelikte yararlı olduğunu düşünmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişkiye ne zaman girilir?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilme zaman aralığı biraz değişmek ile birlikte gebeliğin ilk 3 haftası hariç ve son 2 haftası hariç olarak belirlenmiştir.Gebeliğin ilk haftalarında yeni fetüs oluşumu olduğu için bu durumda ilk 3 hafta cinsel ilişkiye girmek sakıncalı olabilir.

Geriye kalan bütün zamanlarda eşler cinsel birliktelik yaşayabilirler.Cinsel ilişki gebelik döneminde bebek gelişi için gayet faydalı bir durumdur.

Hamilelikte eşlerin dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?

1- Gebelik döneminde anne adaylarına hassa davranmak onu anlayış ile karşılamak gerekir.Gebeliğin bazı dönemlerinde fiziksel ve psikolojik değişiklikler normal olarak algılanmalı ve anne adayının cinsel soğukluk yaşamasının normal olduğu bilinmelidir.

2-Gebelik döneminde cinsel ilişki bebeğe zarar veri mi? Bu sorunun cevabı aslında şu şekildedir:Hamilelik döneminde ilk 3 hafta cinsel ilişki bebeğe zarar verebilir ancak bundan sonraki dönemlerde uygun cinsel pozisyonlar kullanılarak yapılan sevişmeler bebeğe zarar değil yarar sağlar.Kadınların cinsellik esnasında salgıladığı seratonin salgısı bebeklerin fiziksel ve psikolojik gelişimleri için çok yararlı bir maddedir.

3-Hamilelik döneminde ani ve hızlı hareketler yapılmamalıdır.Bu ani ve hızlı hareketler bebeğin anne karnında zarar görmesini ağlayabilir.

4-Hamilelik esnasında cinsel ilişki yaşayan eşler bebeğe baskı yapmamalıdır.Bu konu çok önemlidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz