Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Evde doğal saç bakımı nasıl yapılır?

Evde doğal saç bakımı nasıl yapılır? Kuru saçlar ve saç dersi için nasıl bir doğal bakım yapabilir? Doğal saç bakım kürleri ve saç bakım maskeleri..

19 Ağustos 2015 Çarşamba, 10:14
doğal saç bakımı

Saç bakımı bir kadın için olmaz ise olmazdır.Saçlar estetik görüntümüzün en önemli parçasından biridir.Dünyada milyonlarca kadın saç bakımı için akıl almaz paralar ödüyor.Peki Saç bakımı kimyasal ve pahalı ürünler ile mi olur? Evde doğal saç bakımı yapamaz mıyız?

Kadınların en çok problem ettiği konuların başında  saçları gelmektedir. Kadınlar Saçlarının kesilmesine, kırılmasına ve kötü gözükmesine asla dayanamazlar.Kadınlar artık saç bakımında daha doğal ürünler kullanamaya başlıyorlar.Dünyanın en ünlü saç bakım ürünleri ceo’su yaptığı açıklama da bu bilgili teyit ediyor.Ceo iş hayatında yerini almış çalışan kadınların bir çoğu bizim ürünlerimizin yanında kendileri e evlerinde bir takım kürler yaparak saç bakımlarını yapıyorlar demişti.Bu açıklamadaki sihirli yer şurası “evde hazırladıkları kür”.

Bu bilgiler ışığında kadınlar artık saçlarını kimyasal ürünlere bırakmak yerine doğal bakımları daha çok tercih ettikleri aleni bir durum. Bizde saçlarınız için nasıl doğam bakım yapabileceğinizi sizler için araştırdık.

Saçların doğal bakımı nasıl olur?

Saçların doğal bakımı demek illaki bir takım kürler hazırlamak demek değildir.Saçlarınızın kuvvetli ve ışıl ışıl olması için ilk önce yapmanız gereken şey sağlıklı beslenmedir.Sağlık beslenme saç ve vücut bakımı ile cilt bakımının ilk koşuludur.

Saç Bakımında saç derisinin önemi

Saç bakımı demek belkide öncelikle saç derisinin bakımıdır.Saç derisindeki gözeneklerin yağlanma veya kirlenme sonucu kapanması saç diplerinden hava almamızı engellediği için saçlarımızı da donuk ve cansız gösterir.Saç bakımında saç derisinin bakımı bunun için çok önemlidir.

Saç derisi kullandığımız jöleler ve şekillendirici köpüklerden dolayı kirlenir.Saç derisindeki gözenekler bu ve buna benzer maddelerden dolayı kapanmasının ardından saçlar hava alamadıkları için donuk,cansız olurlar ve hatta dökülmeye başlarlar.

evde doğal saç bakımı

Saç dersinin doğal olarak temizlenmesi için sirke ve karbonat terapisi

Saç derinin temizliği doğal saç bakımının en önemli parçası.Saç derisini temizlemek için sizlere sirke ve karbonat terapisinden bahsetmek istiyorum.

Sirke ile saç derisinin doğal temizliği nasıl yapılır?

1 litre sirkeye 2 litre suyu karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karşım ile saçlarınızın dibine masaj yaparak uygulayın.Hafta iki defa sirkeli su ile saç diplerinizi yıkamanız gerekiyor.Bu sayede saç derinizdeki gözenekler açılacak ve saçlarınız daha sağlıklı olmaya başlayacaktır.

Karbonat ile saç derisinin doğal temizliği nasıl yapılır?

2-3 Kaşık karbonatı 2 litre suya koyduktan sonra elde ettiğimiz karşımı saç diplerine uygulamaya başlayalım.Karbonatlı su saç diplerinizdeki kiri,yağı veya diğer kimyasalları temizlediği gibi saç derinizdeki ph değerini de dengeleyerek saç bakımınıza çok fazla yardım edecektir.

Saç bakımında sıcak su tehlikesi

Sıcak su ile banyo yapmanız saç bakımı için doğru bir yaklaşım değildir.Saç diplerindeki yağın fazlası aslında saçların ölmesi ve dökülmesine neden olsa da belirli bir miktar yağda saç derimizde bulunmak zorunda.Sıcak su bu yağın tamamına yakınını saç derisinden temizlediği için saç derisinin kuruyarak dökülmesine ve saçlarımızın sağlıksız olmasına neden olur.

Haftada ortalama iki defa banyo yapmalı ve bu banyoyu da ılık su ile yapmamız gerekiyor.

Çok sert bir saçınız var ise size bal ve zeytinyağı öneriyoruz

Çok sert bir saç yapınız var ise saçlarınızın yumuşaması için size bal ve zeytin yağından oluşan bir karışım öneriyoruz.Bal ve zeytinyağı içerisinde bulunan mineraller besinler sayesinde saçınızdaki sertliği ve kuruluğu alacak onları daha yumuşak ve sağlıklı yapacaktır.

Bal ve zeytinyağı karışımı saça nasıl uygulanacak?

Bir yemek kaşığı bal ile iki yemek kaşığı zeytin yağını karıştırıp bu karışımı saç dibinize uygulamanız gerekiyor.Saçlarınızın sertliği bu yöntemle ortadan kalkacaktır.Saç bakımında özellikle sert ve kuru saçlarda bal ile yapacağınız bakım kürleri etkili olacaktır.

Kuru saç bakımında bal ve badem yağı karışımı da etkilidir

Kuru ve sık saçları olan kadınların evde doğal saç bakımı için yapabileceği bir başka kürde bal ve badem yağı ile yapılır.Bir kaşık bal ile 1 kaşık badem yağını karıştırdıktan sonra saç diplerinize bu karışımı uygulamanızda fayda göreceksiniz.

Saç bakımında yumurta

Saçlarınıza yumurta ile beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarımıza kesinlikle yumurta tüketme konusunda zorlamamız, protein yönünden oldukça fazla besin değeri içermesinden dolayı olmaktadır. Öncelikle saçlarınızı ılık su içerisinde yıkadıktan sonra fazla suyunu aldırmalısınız. Bunun ardından bir boş tabak içerisinde 1-2 yumurtayı, köpürünceye kadar çırpın. Bu yumurtayı saçlarınızın derisinden uçlarına kadar sürün. Bu sayede yapmış olduğunuz yumurta ile doğal bakım; saçlarınızın beslenmesinde yardımcı olacaktır. 20-25 dakika beklemesi ardından şampuan ile saçınızı bol su ile yıkayın.

Yumurta ile bakım kürünü saçlarınız bakımsız ise haftada 1 kez veya saçlarınız bakımlı ise 2 haftada 1 kez düzenli olarak yapmaya özen göstermelisiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz