Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Çocukların boylarını uzatan besinler nelerdir?

Çocukların boylarını uzatan besinler nelerdir?. Hemen cevaplayalım Kalsiyum ve D vitamini içeren besinler boy uzatmada en faydalı olanlardır.

27 Haziran 2015 Cumartesi, 14:23
bebek

Çocukların boylarını uzatan besinler nelerdir?. Hemen cevaplayalım Kalsiyum ve D vitamini içeren besinler boy uzatmada en faydalı olanlardır.

Diyet uzmanlarının açıklamalarına göre uzun boylu olmak için genetik faktörlerin yanında beslenme ve spor da önemlidir.Özellikle Kalsiyum ağırlıklı besinler ile D vitamini içeren besinler boy uzamasında önemli bir unsurdur.

Gelişim dönemlerinde yapacağı spor aktiviteleri de çocuklarımızın boyunun uzamasına etki eder.Özellikle Basketbol oynamak daha uzun boylu olmamızı sağlamaktadır.

Peki boy uzatan besinler nelerdir?

Boy uzatan besinlerin başında Süt ve ürünleri: Kalsiyumlu gıda demek sür ve sür ürünleri demektir.Çocukların kemik ve diş gelişimi için en önemli besin süt ve sür ürünleridir.,Peynir,Yoğutr ve süt…Kahvaltımızda peynirimi gün içi sütümü ve yoğurdumuzu yemeyi unutmayalım.

Kalsiyum deposu Çedar Peyniri: Kalsiyum deposu içerisinde çedar peynirinin yeri ayrıdır.Muhakkak kahvaltımızda bulunması gereken bu Kalsiyum deposunu ihmal etmeyelim.

Çocuklarda boy uzamasını sağlayan asıl önemli unsur Kalsiyum ile D vitaminin birlikte alınmasıdır.Boy uzaması için bu iki önemli besin birlikte tüketilmelidir.Kalsiyum kaynağının süt ve süt ürünleri olduğunu belirtmiştik.

Süt,yoğurt ve peynirin yanında D vitamini çok olan ürünler de eklenmeli ve bu ikisi birlikte tüketilmelidir. Bu arada belirtmekte fayda var  D vitamininin en zengin kaynağı güneştir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz