Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Çocukları mutlu etmenin yolları

Çocukları mutlu etmenin yolları,Çocuklar nasıl mutlu olur? Çocuk bakımında mutluluk tüyoları bu haberde.

11 Ağustos 2015 Salı, 09:05
çocukları mutlu etmenin yolları

Anne Babalar çocukları nasıl mutlu edebiliriz? Çocukları mutlu etmenin küçük ama önemli yolları nelerdir?

Çocuk bakımında belkide en önemli unsurlardan biride çocuğun gelişimini sağlıklı bir şekilde yürütmesine destek olmaktır.Çocukların bilişsel,duygusal gelişimine destek olmak demek ne demektir?

Anne ve Babalar çocuklarının mutlu olmasını isterler lakin bunu nasıl yapabilecekleri konusunda bir noktadan sonra tıkanmaktadırlar.İlk günlerde isteği oyuncakları almaya başlayarak onu “mutlu” edeceğini düşünen anneler aslında bir süre sonra çocuğun isteklerine yetişememektedirler.

Ebeveynler ile uzun konuşmalar yaptığımız zaman çocuklarının sadece mutlu olmasını istediklerine tanık oluyorum. Ebeveynler çocuklarının mutlu olmalarını istemelerine rağmen onlara nasıl davranacakları hakkında neler yapacağını bilmemektedir. Çocuklarımıza nasıl davranacağımıza karar verdiğiniz zaman onların ne şekilde mutlu olacağınıda karar verebilirsiniz. Öncelikle çocuğunuz ile aranızda bir ebeveyn gibi olmanız yanı sıra arkadaşı gibi olmalısınız. Bu sayede çocuğunuz her sıkıntısı, mutluluğunu ve dertlerini sizlere anlatabilecektir.

Çocukları mutlu etmenin yollarından ilki “neşe” aşılama

Öncelikle çocuklarınızın mutlu olabilmesi için onlara neşe aşılamalısınız. Çocuklarınıza neşe aşılayabilmeniz için öncelikle sizlerin pozitif görüntüsüne onların ihtiyaçları olduğunu belirtmek istiyorum. Depresif, sinirli ve sürekli bağırma ile iletişim kurduğunuz zaman doğal olarak çocuğunuz moralleri alt-üst olacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum gibi çocuklarınız ile arkadaş olmaya çalışmalısınız. Çocuklarınıza kesinlikle sosyalleşme konusunda yardımcı olmalısınız. Haftada bir gün onlarla birlikte çeşitli aktiviteler yapmaya çalışın. Sosyal aktiviler yaptığınız esnada onlar ile iletişim kurmaya çalışın.

Onlara yaptıkları davranışların arkasındayız mesajı verin!

Çocuklarınızın yaptıklarının arkasında durduğunuzu belli etmelisiniz. Çocuğunuzun sınava çalıştığını gördünüz ve sınav sonrasında düşük puan aldığını gördüğünüz zaman onun çalıştığına ve bir sonraki sınavda daha yüksek alacağının moralini aşımalısınız.

Çocuklarınıza kesinlikle iyimser olması yönünde yardımcı olmalısınız. Arkadaşı ile tartıştığı zaman ve sınavı kötü geçtiği zamanlar gibi durumlarda onların ne şekilde davranması gerektiği hakkında onları bilgilendirmelisiniz. Çocuklarınıza yaşadığı pencerenin farklı boyutları olduğuna inandırmalısınız. Büyüklerimiz dediği gibi bardağın dolu tarafından bakmayı öğrenmelidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz