Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Cilt Sarkmasını önlemenin en etkili yöntemleri nelerdir?

Cilt sarkması nedir? Cilt sarkması nasıl önlenir?

31 Ekim 2013 Perşembe, 22:39
cilt bakımı peeling maskesi

Kadınların korkulu rüyası cilt sarkmasının en etkili yöntemlerini sizler için araştırdık.Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren başlayan ve hayat kalitemizi etkileyen cilt sarkmalarını engellemek için basit ve önemli yöntemleri merak ediyorsanız bu haberi muhakkak okumalısınız.

Kadınların yüz sarkmasının en önemli nedenleri arasında cildi yanlış kullanma,kimyevi temizleyiciler kullanma,çevresel faktörler,genetik faktörler ve hastalıklarımız etkili oluyor.Cilt sarkmasının erken teşhisi ve alınacak tedbirlerle birlikte tedavi edilen bir problem.Cilt sarkmasının ilk aşamasında müdahale etmezseniz ameliyata kadar yolu var.Erken müdahale hem ameliyat riskini ortadan kaldırıyor hemde cildimize ışıl ışıl bir görüntü veriyor.

Cilt sarkmasını önlemek için hayat alışkanlıklarımızın değiştirilmesi ve bir kaç önemli yöntemin uygulanması gerekiyor.

Ciltlerimiz elastik özelliklerini ve gerginliklerini yaşla birlikte kaybetmeye başlar

Cildimiz zamanla elastikiyetini ve sertliğini kaybediyor.Yüz kaslarındaki yumuşama artıyor ve buna bağlı olarak gerginlik azalıyor.Belli bir yaştan sonra elastik dokuyla birlikte bağ dokusu gevşemeye başlıyor,yağ doku hacimlerinde azalma,ciltlerimiz de ki nemlenmeler de azalma meydana geliyor.Sarkma her iki yanağın alt kısımlarında belirginleşmeye başlıyor.Alın kısımlarında ki kaslarda gevşemeyle birlikte artık cilt sarkması göz kapaklarının düşmesine sonuçta ise iki yanağımızın altında belirginleşiyor.

ciltCilt Sarkmasını tetikleyen faktörler nelerdir?

Sevgili kadınlar cilt sarkmasını etkileyen ve tetikleyen faktörleri bilirsek bunlara tedbir almamız da kolaylaşır. Onun için cilt sarkmasını artıran faktörlere bakmakta fayda var.

1-Cilt sarkmasının en önemli nedenlerinden biri menapoz ve ilerleyen yaş.

2-Güneş ışınları,sık kilo alıp verme ve genetik faktörlerin cilt sarkmasında çok önemli nedenler olduğunu unutmamakta fayda var.

3-Sık kilo alıp verme derinin esnemesine ve dolayısıyla cilt sarkmalarına neden olur.

4-Sigara ve alkol ,stresli bir hayat.Belkide hayatımızın vazgeçilmez üçlüsü.Ancak özellikle stres ve sigara cildin en büyük düşmanlarından biri.Cilt sarkmalarının önüne geçmek için stresten uzak ve sigarasız bir hayat seçmemiz gerekiyor.

5-Aşırı karbonhidrat tüketimi ve vücudun ihtiyacı olan minerallerinin alınmaması cilt sarkmasının nedenleri arasında.Dengesiz beslenme cildimizin düşmanı.

6-Solaryum,cildi kuru tutup nemlendirmeme ve çevresel toksinlere maruz kalma cildimizin sarkmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Cilt sarkmasının bu nedenlerinin farkında olup erken yaşlarda hayat kalitemizin değişmemesi için alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Tüm bu nedenlerden sonra cilt sarkmasının önlenmesi için neler yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı cilt sarkması tetiklenmektedir. Peki cilt sarkmasını nasıl engelleyeceğiz?Hayatımız da ne gibi değişiklikler yapmalıyız cilt sarkmasının engellenmesi için?

1-Açık renkli bir tene sahipseniz güneş ışınlarına 3 saatten fazla maruz kalmamaya özen göstermelisiniz.Özellikle güneş kremlerinden kaçınmalısınız.Kısa vadede güneşe karşı koruma sağlarsınız ancak uzun vadede krem içerisindeki kimyevi bileşenler yüz kaslarımızın yıpranmasına neden olacaktır.

2-Uykusuzluk cilt sarkmasının en önemli nedenlerinden biridir ve bundan dolayı günlük ortalama 7-8 saat uyumanız gerekir.

3-Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmanız gerekiyor.Ancak şarap başka.Şarap içerindeki kas güçlendiriciler yüzünüzün gerilmesi ve güzelleşmek için çok faydalıdır.

4-Sık kilo değişimlerinden kaçının.Vücut belli bir süre sonra kilo alım verimlerinde kendini bırakacak ve sarkmalar meydana gelecektir.

5-Vitaminler yönünden meyve ve sebzeler yemeniz,aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınmanız gerekiyor.Karbonhidratlar ciltlerin düşmanıdır.

6-Belli bir yaştan sonra Q Enzim 10, Alfa lipoik asit ve antioksidanlar kullanmanız gerekiyor,ancak bunları hekimlerinize danışarak kullanmalısınız.

7-Sabahları kalktığınızda cildinize özellikle yüzünüze masaj uygulamanız çok iyi bir cilt sarkmasını engelleyicidir.

8-Yeşil çay pansumanı yapmalısınız yüzünüze.Kadınlar için bir sır verelim.Cilt sarkmalarının en büyük düşmanı yeşil çay pansumanıdır.Akşamları buzdolabınıza koyduğunuz yeşil çay sabaha kadar dinlendikten sonra yumuşak bir bezle yüzünüze pansuman yapınız. Değişime inanamayacaksınız.

9-Günde en az 1,5 litre su tüketimi yine vücudunuzun gerginleşmesine dolayısıyla cilt sarkmalarına engel olacaktır.

10-Aşırı kahve tüketimi ciltlerin kurumasına yardımcı olur. Onun için fazla kahve tüketiminden kaçınmalısınız.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz