Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Ağız ve Diş bakımında en fazla yapılan hatalar nelerdir?

Ağız ve diş bakımında yapılan yanlışlar ve hatalar nelerdir? Ağız ve diş bakımında en çok yaptığımız yanlışlar..

27 Ağustos 2015 Perşembe, 23:43
diş bakımı

Bu gün sizlere ağız ve diş bakımında en fazla yapılan yanlışları anlatacağız sevgili dostlar.Estetik bir görüntü için ağız ve diş sağlığı çok önemli olmak ile birlikte özellikle diş sağlığındaki bazı ihmaller kalp kapağının iltihaplanması gibi ciddi rahatsızlıklara kadar uzanan bir takım ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.

İnsanlarımız arasında çok yaygın olan ancak doğru bildiğimiz çok önemli ağız ve diş konusunda yanlış bilgilerimiz bulunmaktadır.Bu bilgilerin en yaygın olanlarını sizler için paylaşıp Ağız ve diş bakımımızın daha sağlıklı yapılabilmesi için sizlere bir ışık tutamaya çalışacağız.İnsan organlarının en önemlileri arasında yer alan ağız,aslında fonksiyonel olarak ta bir çok işlevi yerine getirmektedir.Konuşabilmek,yemek yemek,tat almak gibi önemli fonksiyonlar ağız içerisinde gerçekleşir.Beslenme ihtiyacının ağızdan başlamasından dolayı bu bölgemiz asidik yoğunluğa daha fazla kalmaktadır.Asidik yapı demek dokuların daha fazla tahriş olaması demektir.

Ağız ve Diş Bakımında Yapılan Hatalar

Diş sağlığı son derece önemli olan konuların başında yer almaktadır. Fakat farkında olunmadan da pek çok hatalar yapılmaktadır.

ağız bakımı

1-Sert diş fırçası kullanımı ağız bakımı için bir hatadır

Ağız ve Diş Bakımında Yapılan Hataların başında ise daha çok sert diş fırçasının daha iyi temizlediği düşüncesi hâkimdir. Fakat sert diş fırçası dişe aslında sanılanın aksine  daha fazla zarar verdiği de bilinmemektedir. Bu sebeple sert diş fırçası kullanılmadan daha çok orta sertlikte ki fırçaların kullanılması gerekir.

2-Diş fırçasını bastırarak diş fırçalama da bir hatadır

İkinci bir yanlış davranış ise diş fırçalarken bastırarak daha iyi temizlendiğini düşünmek ve diş fırçalama sırasında da dişlere baskı uygulamaktır.

Bu yöntem de dişlere fazlası ile zarar vermektedir. Buna göre diş fırçalamak için illa ki baskı tekniğine yönelmeniz gerekmemektedir. Diş fırçası ile dişleri nazikçe fırçalamak dişlerin hem temizlenmesine hem de diş etlerinde tahrişe yol açamayacaktır. Genelde diş macunun çok fazla kullanılmasının da diş ve diş etlerine zarar verdiği söylenmektedir. Fakat dişlerin çizilmesi macunun oldukça fazla kullanmasından kaynaklı bir sorun değildir. Granülleri büyük olan diş macunlarından dolayı diş çizikleri gibi problemler çıkmaktadır.

3-Kahvaltıdan önce diş fırçalama yanlıştır

Ayrıca dişler kahvaltıdan önce fırçalanır düşüncesi de yanlış bir eylem olarak da göze batmaktadır. Çünkü dişler kahvaltıdan önce değil kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalanması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı dişlere kavuşabilmeniz de son derece mümkün bir durum  olacaktır.

4-Beyazlatıcı diş macunları dişlere ve diş etlerine zarar verir

Beyazlatıcı diş macunları içerisinde yer alan karbondan dolayı belli bir süre sonra özellikle dişlerimize zarar verir.Karbon dişlerimizin dış tabakasını incelterek diş minelerinin zarar görmesini sağlar.Diş bakımında karbon içeren diş macunlarının kullanılmaması gerekir.

5-Diş fırçası ve macunun fırçalama işlemi başlamadan ıslatılması yanlıştır

Diş fırçası ve macunun ıslatılması diş fırçasının sertliğini kaybetmesine neden olur.Diş macunun köpürmesi için onu ıslatmaya da gerek yoktur.Diş macunun köpürmesi için ağızda yeterli oranda sıvı bulunmaktadır.

6-Çarpık dişlerin tedavisi

Ağız bakımında yapılan en önemli hatalardan bir tanesi de estetik olmayan ve güzel gözükmeyen çarpık dişler ile alakalıdır.Çarpık dişlerin tedavi edilemeyeceği gibi yanlış bir inanç bulunmaktadır.Çarpık dişlerin tedavisi bugün en kolay tedaviler arsında yer almaktadır.

7-İmplant seçimindeki hatalar

Bu gün implant teknolojisi insanlara ana dişlerinden daha sağlam bir diş sunuyor.İmplant yöntemi ile diş seçiminde ekonomikliğinden ziyade çene yapımız daha önemli olmalıdır.Çene yapısına uygun implant dişlerin seçilmesi sağlam ve kalıcı bir diş tedavisi demektir.

8-İmplant bütün dişler için uygulanır mı?

Diş bakımında imPlant hakkında bir yanlış bilgide,bu teknolojinin bütün dişlere uygulanabileceği ile alakalı olandır.İmplant teknolojisi bütün dişlere uygulanamaz.Diş hekimleri implant yapmadan önce çene yapısını iyice incelerler ki implantın sağlıklı bir şekilde çene kemiğine montesi yapılabilsin..

9-Diş taşı temizliği zararlı mıdır (Hayır)?

Diş taşı temizliği doğru ve alanında uzman kişiler tarafından yapıldığında diş etleri ve mineler için çok faydalı bir yöntemdir.

10-20 Yaş dişi çekildikten sonra ne olur?

İnsan çenesindeki 20 yaş dişinin ya cerrahi yada normal yöntem ile muhakkak çekilmesi gerekir.Çekilen 20’lik dişlerin yerine yeni bir tanesi yapılmamalıdır.

11-Diş etlerinin kanaması ne anlama geliyor?

Diş etinin kanaması aslında çok önemli bir uyarı niteliğindedir.Diş eti kanamaları diş eti çekilmesinin habercisidir.

12-Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte yaptıracağınız diş tedavileri bebeklere zarar vermez.Diş bakımında seçilecek ilaçlar uzman hekimin kontrolünde kullanılmalıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz